Wakacje to specyficzny okres jeśli chodzi o przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Wakacyjne wyjazdy nie ułatwiają tego zadania.
Sprawdźmy co należy zrobić by zdrowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam również w okresie wakacyjnym.

CO ZROBIĆ BY JEŚĆ ZDROWO PODCZAS WAKACJI?
Nie ma na to odgórnie przyjętego sposobu, każdy z nas powinien znaleźć ten, który będzie najlepiej pasował do jego sytuacji.
Poniżej kilka wskazówek na temat tego co zrobić by jeść zdrowo podczas wakacji.

  1. Wybiegaj myślami w przyszłość.
    Dobrze jeśli zdrowe nawyki żywieniowe będą obecne w naszym życiu jeszcze przed wakacjami. Jeśli natomiast zaczniemy wprowadzać je tuż przed wakacjami i nie będą one jeszcze naszą codzienną rutyną to trudniej będzie oprzeć się wakacyjnym pokusom.
  2. Zabieraj ze sobą zdrowe posiłki.
    Podczas wakacyjnych podróży nie zawsze trafimy na miejsca gdzie bez problemu można kupić fit posiłki. Bardzo często jedynym lokalem gastronomicznym jest budka z lodami i goframi, czy bar serwujący zapiekanki, frytki, kebaby itp. Dlatego dobrze jest przygotować się wcześniej na taką ewentualność. W jaki sposób? Wystarczy zabrać zdrowe posiłki ze sobą. Mogą być to kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, sałatki, czy owoce lub warzywa. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej i boimy się o świeżość naszych posiłków powinniśmy pomyśleć o zakupie lodówki turystyczne.

NA CO POWINNIŚMY UWAŻAĆ PODCZAS WAKACJI?
Jakie pułapki mogą czekać na nas podczas wakacji i na co należy uważać jeśli chcemy zachować zdrowe nawyki żywieniowe.

  1. „Fit” batony idealne do zabrania w podróż.
    Przed podróżą bardzo często błądzimy po sklepie szukając czegoś „fit” do zjedzenia w drodze. Naszą uwagę niejednokrotnie przykuwają „fit” batony. Mają one niewątpliwie wiele zalet dla osoby, która szuka czegoś do zjedzenia w trakcie podróży. Są małe dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w bagażu, są słodkie dzięki czemu uważamy je za smaczne i możemy zjeść bez obawy, że się pobrudzimy. Niestety większość z nich pomimo słowa „fit”, „fitness” itp. w nazwie jest pełna cukrów prostych i sztucznych dodatków do żywności. Dlatego jeśli chcemy wziąć w drogę prawdziwe fit batony warto przygotować je samodzielnie w domu.
  2. Gotowe posiłki.
    Gotowe posiłki takie jak, np. dania w słoikach, produkty typu instant są dla nas kuszące, ponieważ ich przygotowanie zajmuje chwilę. Niestety większość z nich charakteryzuje się niską wartością odżywczą. Dlatego podstawą jest zapoznanie się ze składem każdego z nich. Zachowajmy czujność nawet jeśli producenci zachwalają swój produkt jako zdrowy i dietetyczny.
  3. Warzywa i owoce na wynos.
    Coraz więcej sklepów oferuje zakup warzyw i owoców na wynos, tj. takich, które zostały już obrane i zapakowane. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to świetny wybór – przecież owoce i warzywa są bardzo zdrowe! Niestety warunki w jakich przechowywane są takie produkty a także fakt, że sprzedawane są w formie przetworzonej sprawia, że ich wartości ulegają obniżeniu. Dlatego jeśli chcemy zabrać w podróż warzywa i owoce unikajmy takich produktów. Lepiej jeśli warzywa (np. paprykę, cukinię, selera) pokroimy i zapakujemy w pojemnik tuż przed podróżą. Natomiast jeśli chodzi o owoce warto wybierać takie, które będą „wygodne” w podróży, np. banany, jabłka

Lato to czas urlopów, odpoczynku, ale i wakacyjnych szaleństw.
Zanim jednak damy się im ponieść, przeczytajmy odpowiedzi na 4 ważne pytania dotyczące spożywanych posiłków i płynów oraz aktywności fizycznej w czasie wakacji.

1. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego na wakacjach?
Zatrucia pokarmowe są wynikiem wtargnięcia do organizmu bakterii, wirusów lub grzybów. Mogą się objawiać w postaci biegunek, bólów brzucha, wymiotów czy gorączki. Jeżeli więc wyjeżdżamy na wakacje w nowe, nieznane miejsce, warto zwrócić uwagę na spożywane produkty oraz przestrzeganie zasad higieny.
Przede wszystkim zawsze pijmy wodę butelkowaną, a nie z kranu, chyba że jesteśmy pewni, że woda w kraju, gdzie przebywamy na wakacjach, jest naprawdę czysta. Również owoce i warzywa przed spożyciem bezwzględnie myjmy. Jeżeli mamy wątpliwości co do wody kranowej, używajmy w tym celu wody butelkowanej. Pamiętajmy, że również kostki lodu i napoje przygotowywane na bazie wody, np. lemoniada w restauracji, mogą być źródłem zakażenia.
Restauracje i bary wybierajmy ostrożnie. Należy zwrócić uwagę na czystość nie tylko w pomieszczeniu, w którym posiłki są podawane, ale również na stan toalet. Bardzo często świadczy to o tym, czego możemy się spodziewać po kuchni. Jeżeli w restauracji panuje brud, to najprawdopodobniej kuchnia wygląda tak samo lub gorzej. Możemy kierować się również zapachem. Jeżeli poczujemy zapach wielokrotnie smażonego, starego tłuszczu, lepiej omijać ten lokal. Ważnym źródłem informacji są również opinie o danym miejscu na portalach internetowych.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie zamawiajmy w niesprawdzonym miejscu tatara, sushi i potraw zawierających surowe jaja. Mogą one być źródłem groźnych bakterii i pasożytów.
Pamiętajmy o myciu rąk przed każdym kontaktem z żywnością oraz po skorzystaniu z toalety. Warto nosić zawsze ze sobą żel antybakteryjny do rąk, który zdecydowanie ułatwia zapobieganie zatruciom pokarmowym podczas wyjazdu.

2. Ile i jakich płynów powinniśmy wypijać w upalne dni?
Pamiętajmy, że lato ze względu na upały, jest szczególnym okresem, w którym zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę rośnie razem ze wzrostem temperatury. Dlatego objawy takie jak zmęczenie, zawroty głowy, wzmożone pragnienie, ciemny kolor moczu, bóle głowy, suchość w ustach/nosie, suchość skóry oraz skurcze mięśni powinny wzbudzić niepokój. Są to bowiem pierwsze oznaki groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Aby zmniejszyć ryzyko takiego stanu warto przestrzegać kilku prostych zasad związanych z piciem płynów w upalne dni:

  • Pijmy minimum 8 szklanek wody dziennie – w przypadku kobiet oraz 10 szklanek w przypadku mężczyzn. 
  • Pijmy płyny w małych porcjach regularnie przez całą dobę.
  • Powinniśmy pić głównie wodę. Można również włączyć lekki napar z zielonej i czarnej herbaty, lekki napar z mięty i rumianku, naturalnie wyciskane soki owocowe i warzywne
  • Unikajmy natomiast mocnej kawy i herbaty, napojów owocowych i nektarów, wód smakowych z dodatkiem cukru lub syropu, słodkich napojów gazowanych i niegazowanych.
  • Unikajmy napojów alkoholowych w każdej postaci.
  • W czasie upałów zwiększamy ilość wypijanych płynów o dodatkowe 250 ml (szklanka) na każdy stopień powyżej 37C.
  • W starszym wieku szczególnie zadbajmy o odpowiednią ilość płynów w diecie. Pamiętajmy, że seniorzy są w grupie zwiększonego ryzyka odwodniania
  • Pamiętajmy, że pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak świeże owoce, warzywa i niektóre produkty mleczne, mogą wspomóc w dostarczeniu zalecanej dziennej ilości wody. Dobrze, aby były stałym elementem naszej codziennej diety.

3. Czy wakacje to dobry moment na rozpoczęcie odchudzania?
Okres wakacji nie jest najlepszym momentem, żeby planować odchudzanie, co nie oznacza, że nie warto podjąć pewnych kroków. Pamiętajmy, dobre nawyki zawsze warto zacząć kształtować, ponieważ mogą zaprocentować w przyszłości, ale jedynie pod warunkiem ich utrzymania po powrocie z urlopu… Podczas wakacji zazwyczaj więcej się ruszamy (pływamy, jeździmy na rowerze, chodzimy po górach), więc nawet odpuszczenie zasad żywieniowych nie musi wpłynąć na wzrost masy ciała. Warto jednak pamiętać, że zdrowe żywienie ma być przyjemnością samą w sobie, a nie rygorem, od którego trzeba odpoczywać.

4. Jak korzystać z wakacji all inclusive i nie przytyć?
Najlepiej najpierw dokonać właściwego wyboru. Jedno z biur podróży proponuje – bagatela – ponad 16 000 ofert wakacji all-inclusive! Jest zatem z czego wybierać! Żeby nie przytyć, trzeba w trakcie wakacji – oprócz picia drinków i jedzenia często wysokokalorycznych potraw przy hotelowym basenie – zaplanować również aktywne formy odpoczynku. Niektóre hotele oferują całkiem szeroki program sportowy i animacyjny. Możemy korzystać z kortów tenisowych, zajęć gimnastycznych w basenie, czasem z siłowni oraz boisk, gdzie można zagrać w siatkówkę lub piłkę plażową.

Czy sama taka oferta zagwarantuje, że będziemy z niej korzystać? Niekoniecznie. Często na co dzień mamy problem, aby ruszyć się z kanapy i pójść na zajęcia sportowe. Dlatego może okazać się, że najczęściej będziemy korzystać z leżaka i tylko pomoczymy się w basenie. Wybierając ofertę, zastanówmy się, jaka aktywność sprawia nam największą przyjemność. Jadąc w grupie znajomych, być może warto wybrać ośrodek z boiskiem, jadąc we dwoje – hotel położony w okolicach ciekawych miejsc umożliwiających piesze romantyczne wędrówki.

Zdrowe odżywianie na wakacjach W trakcie wakacji nieustannie jesteśmy narażani na różnego typu pokusy – lody, gofry, Fast foody. Jak poradzić sobie z kuszącymi kaloriami, by po wakacjach zachować szczupłą sylwetkę i nie sprzeniewierzyć się swoim nawykom żywieniowym? Wiadomo, że w trakcie wakacji chcemy odpocząć, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Bardzo często w czasie wyjazdu porzucamy nasze zdrowe przyzwyczajenia, gdyż wydaje nam się, że w trakcie podróży nie możemy liczyć na zdrowy posiłek. Nic bardziej mylnego? 

  • Pierwszą linią obrony przed niezdrowym jedzeniem są… twoje własne posiłki. Jeśli czeka Cię długa droga do celu spakuj do turystycznej lodówki zdrowe przekąski, takie jak: owoce, warzywa, a także kanapki zrobione w domu. Podczas wakacyjnego odpoczynku uzupełniaj swoje zdrowe zapasy. Nie zapomnij zabrać ze sobą wody mineralnej.
  • Na wakacjach nie wolno zapominać o śniadaniu. Najlepiej zjeść je do godziny po przebudzeniu. Na śniadanie wybieraj owoce, warzywa, sery białe, jogurty z płatkami, otrębami lub mesli. Jeśli decydujesz się na pieczywo, wybierz pełnoziarniste.
  • Wyruszając na wakacje dobrze jest rozejrzeć się czy w danej miejscowości znajdują się restauracje oferujące zdrowe jedzenie. Gdy wynajmujesz pokój, w którym znajduje się aneks kuchenny jesteś na dobrej drodze do zachowania swojej diety. Będziesz mógł sam coś sobie ugotować. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedział co jesz, ale również lepiej skontrolujesz swoją dietę.

Wakacyjna porcja słońca i witamin

  • Jedząc posiłek w restauracji przyjrzyj się menu. Im bogatsze, tym lepsze. Nie będziesz musiała jeść ociekającego tłuszczem schabowego z frytkami. Będziesz mogła wybrać na przykład grillowaną rybę z surówką.
  • Pamiętaj, by zamiast słodkich gazowanych napojów, które tak naprawdę nie gaszą pragnienia, a zawierają duże ilości cukru, wybierać wodę mineralną lub naturalny sok owocowy czy warzywny.
  • Słodycze, ciasteczka, ciasta, torty i lody na wakacjach all inclusive są wszędzie. Ciężko jest się im oprzeć, jednak ilość kalorii i tłuszczu jakie mają jest ogromna. Dlatego staraj się im oprzeć, ale jeśli Twoja silna wola nie jest na tyle mocna, staraj się zjeść małą porcję słodyczy. Kaloryczne lody możesz zamienić na lekki owocowy sorbet, na bazie zmrożonego, naturalnego soku owocowego.

Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się bezpiecznie na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Szkolna poradnia dietetyczna.

Back to top