Deceptive design patterns (ang. zwodnicze wzorce projektowe) to interfejsy wdrażane na platformach mediów społecznościowych, stronach internetowych i aplikacjach, które powodują, że użytkownicy podejmują niezamierzone, niechciane i potencjalnie szkodliwe decyzje dotyczące przetwarzania ich danych osobowych.
Przyczyny naszych błędnych decyzji w sieci:

 1. Przeciążenie treścią (ang. overloading): przytłoczenie dużą liczbą próśb np. o wyrażenie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych.
 2. Pomijanie (ang. skipping): Celowe ukrywanie w interfejsie strony komunikatu dotyczącego wyrażenia zgód na przetwarzanie danych, po to abyśmy zapomnieli lub nie myśleli o aspektach związanych z ochroną danych.
 3. Wpływanie (ang. stirring): wywieranie na nas wpływ poprzez emocjonalną presję, lub zachęty w celu udzielenia zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych. Na przykład podczas korzystania z aplikacji, czy strony internetowej klikamy w okienko „odmowy” i pojawiają się hasła typu: „Nie chcesz być zdrowy!”, „Nie chcesz oszczędzić!”
 4. Utrudnianie (ang. obstructing): utrudnianie lub blokowanie możliwości uzyskiwania informacji o naszych danych lub sposobie zarządzania danymi np. poprzez ukrywanie informacji o sposobie przetwarzania danych osobowych w trudno dostępnych zakładkach strony.
 5. Niespójność (ang. fickle): utrudnianie poruszania się po różnych narzędziach służących kontroli ochrony danych oraz zrozumienia celu ich przetwarzania np. niejasno sformułowane komunikaty, po przeczytaniu których użytkownik tak naprawdę nie wie, w co powinien kliknąć.
 6. Pozostawienie w niewiedzy (ang. left in the dark): projektowanie interfejsu w sposób ukrywający informacje lub narzędzia służące kontroli ochrony danych lub pozostawianie użytkownika w niepewności np. czy dane są udostępniane innym podmiotom, w jaki sposób dane są przetwarzane czy, i jaki rodzaj kontroli możemy mieć nad naszymi danymi.

Warto poświęcić odrobinę uwagi i chwilę swojego czasu, żeby zadbać o swoją prywatność. Mamy prawo wiedzieć jakie dane osobowe są gromadzone i w jaki sposób są przetwarzane. Nasza zgoda powinna być świadoma i dobrowolna. Świadomość stosowania zwodniczych wzorców projektowych może pomóc nam lepiej zarządzać naszymi danymi w sieci.

Za chwilę wakacje - czas odpoczynku, relaksu, wyjazdów. Będziemy mogli wreszcie odpocząć od codziennej rutyny, szkoły, nauki czy pracy. W tym okresie cieszymy się tak bardzo wolnym czasem, że często nie dbamy o prywatność naszych danych na tyle, ile powinniśmy. Nie dostrzegamy zagrożeń, gdyż staramy się po prostu odpoczywać i dobrze bawić. Okres wakacyjny nie oznacza odpoczynku dla złodziei danych - czyhają za rogiem na nasz błąd, by móc dostać się do naszych tożsamości, danych osobowych, a nawet naszych finansów.

Dlatego korzystajcie z wakacji jak najbardziej, ale dbajcie też o siebie i swoje bezpieczeństwo!

Mamy dla Was kilka rad jak zadbać o swoje dane podczas wakacji:

 • Nie zostawiajcie dokumentów tożsamości w zastaw
 • Nie pozwalajcie robić kserokopii Waszych dokumentów
 • Zastanówcie się kiedy opublikować zdjęcia z wakacji, nie warto informować, że nie ma Was w domu
 • Nie dzielcie się danymi Waszej lokalizacji w mediach społecznościowych
 • Na urządzeniach korzystajcie z własnego połączenia internetowego
 • Zainstalujcie na Waszych urządzeniach aplikację antywirusową
 • Nie udostępniajcie nieznajomym swoich telefonów
 • Zabezpieczcie się na wypadek kradzieży lub zgubienia dokumentów czy telefonu

Radosnych wakacji!!!

Koleżanki z 2h

W dzisiejszym świecie dane osobowe musimy chronić jak tradycje narodowe.
Żeby nie zniknęły, żeby nikt ich nie zabrał, dbać o nie musimy,
bo w mgnieniu oka je stracimy.
Informacje o nas to rzecz ważna a ich kradzież to sprawa straszna.
Nie bądź głupi, chroń swe dane, bo nie zrobią tego same.
Chroń o sobie informacje jak Vejrgang w Fifie własną Taktykę i formacje.
Social media nie są dobre, gdy informacji o sobie podajesz pełną torbę.
Przepis na to, by bez strachu żyć jest prosty - wszystko o sobie należy kryć.
Haker to nie tylko komputerowy slang - to też złodziej Twoich danych, gang!

Kinga Barszcz, 2h

dzięki kilku kliknięciom możesz ograniczyć swoją widoczność w sieci
Zadbaj o prywatność w serwisach społecznościowych.

Porada ...


SKUTECZNA OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH INICJATYWA EDUKACYJNA SKIEROWANA DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Ogólnopolski program edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli, oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe w realnym, jak i w cyfrowym świecie to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje Dane – Twoja Sprawa”, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 roku pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Ulotka informacyjna o programie edukacyjnym Twoje dane - Twoja sprawa

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE EDUKACYJNYM „TWOJE DANE–TWOJA SPRAWA”
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest organizatorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje Dane - Twoja Sprawa”.
Celem działań podejmowanych w ramach programu jest uwrażliwianie nauczycieli oraz uczniów na potrzebę ochrony danych osobowych i prywatności. Program realizowany jest przez szkoły poprzez szkolenia rad pedagogicznych, zajęcia lekcyjne,pozalekcyjne i wydarzenia tematyczne.

Korzyści z udziału w programie

Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy z MEN przygotował praktyczny poradnik dotyczący przetwarzania danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Poradnik dla szkół

Warto wiedzieć że ...

Instagram jesteś jednym z ponad miliarda użytkowników

Snapchat korespondencja obrazem

Organizator programu - Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Back to top