Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.
J. Piłsudski

 

Zanim nadszedł 11 listopada 1918 roku- upragniony dla Polaków dzień niepodległości-kraj nasz znajdował się123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.

  • To rodzic, który był przykładem dla swoich dzieci
  • To nauczyciel, który uczył polskiego, mimo zakazów zaborców
  • To ksiądz, który bronił wiary chrześcijańskiej
  • To żołnierz, który musiał służyć w armii carskiej, ale pamiętał, że jest Polakiem

To wszystko było dla nich skarbem narodowym. Polacy wtedy byli biedni, nie mieli wolnego kraju, ale mieli polską tradycję i polską kulturę; to dzięki nim wytrzymywali lata niewoli. Polska wykreślona z mapy Europy istniała.
Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętajmy o tych, którzy przez cały wiek XIX zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli.
W historii Polski 11 listopada 1918 roku zapisał się jako data zakończenia I wojny światowej. Kojarzymy go jako moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów. Przez 123 lata znajdowaliśmy się pod panowaniem obcych władców, którzy chcieli zniszczyć polską tradycję i polską mowę.

Daty upamiętniające naszą ojczyznę:
Dzień Flagi Rzeczpospolitej polskiej - 2 maja
Konstytucja 3-go maja
Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada
Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia

Back to top